بین بخش دولتی و خصوصی صنعت گردشگری کرمان نباید مرزبندی شود

156472018

کرمان - ایرنا - اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان به همکاری فعالان بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف صنایع‌دستی و گردشگری نیازمند است لذا باید مرز و فاصله میان بخش دولتی و خصوصی در حوزه‌های مرتبط با میراث فرهنگی شکسته و با همکاری در راستای توسعه گردشگری این استان تلاش شود.

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در دیدار رئیس و تعدادی از اعضا کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان محور توسعه و عاملی برای رونق اقتصادی شناخته شده است، گفت: در چند سال آینده صنعت گردشگری از نظر درآمد، در رأس صنایع موجود در دنیا قرار خواهد گرفت و بزرگترین بخش تجارت بین الملل را به خود اختصاص خواهد داد.

فریدون فعالی با بیان اینکه در صورت تکمیل زیرساخت‌ها، گردشگری می‌تواند بیشتر از دیگر صنایع برای کشور ارزآوری و درآمدزایی داشته باشد افزود: رسیدن به این هدف عالی نیازمند همدلی و هم افزایی بین بخشی نهادهای مرتبط است.

وی تصریح کرد: توسعه گردشگری میسر نمی شود مگر اینکه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با این حوزه در راستای یک هدف گام بردارند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: کشور ایران به دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی می‌تواند یکی از پیشرو و موفق‌ترین کشورهای دنیا در عرصه گردشگری باشد و درآمدزایی بالایی از سفر گردشگران خارجی کسب کند.

وی با اشاره به وجود امنیت پایدار در کشور و استان کرمان گفت: باید از این فرصت در راستای توسعه صنعت گردشگری بهره برد.

فعالی با اشاره به اینکه از مزایای صنعت گردشگری، ایجاد اشتغال با حداقل بودجه و هزینه است افزود: اگر با مدیریت و برنامه ریزی مناسب از فرصت ها و ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم، بدون شک صنعت گردشگری می‌تواند به عنوان یکی از صنایع پیشرو در رشد و شکوفایی اقتصادی نقش بسزایی را ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه موضوع گردشگری امری فرابخشی بوده و عملکرد سازمانها و نهادهای متعددی برآن تأثیر گذار است، تاکید کرد: بر این اساس ارتقا شاخص‌های گردشگری نیازمند ایجاد تعامل، هماهنگی و همسویی دستگاه‌های مختلف با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار داشت: کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری می‌توانند سه ضلع توسعه گردشگری شهر کرمان محسوب شود و برای پیشبرد این هدف در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان میراث‌فرهنگی سه وظیفه مهم در کنار سایر وظایف خود برعهده دارد، گفت: داشتن تعامل سازنده با بخش خصوصی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان، در راستای توسعه صنعت گردشگری است.

فعالی با اشاره به حمایت از طرح‌های سرمایه گذاری در بخش گردشگری تصریح کرد: مسئولان استانی بستر سرمایه گذاری را برای بخش خصوصی فراهم کنند و حامی آنها باشند.

وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ مقوله امنیت و صنعت گردشگری افزود: یکی از مؤلفه‌های پیشرفت صنعت گردشگری ایجاد امنیت و احساس امنیت برای گردشگران و سرمایه گذاران است زیرا با کوچک‌ترین اظهار نظر و یا حرکتی اشتباه ورود گردشگران به منطقه دچار چالش و تردید خواهد شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در پایان خواستار ارائه پیشنهاد و راه حل برای رفع مشکلات و مسائل پیش روی صنعت گردشگری استان توسط فعالان این حوزه شد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با مطرح کردن این مسائل در کارگروه گردشگری بتوانیم گام‌های مؤثری برای توسعه استان برداریم.

https://www.irna.ir/news/83393139

Top