در کمیسیون ایمنی راه‌های کرمان مطرح شد: تمام نقاط حادثه‌خیز استان به دوربین‌های ثابت مجهز می‌شوند

ContentImages 98481

در نشست کمیسیون ایمنی راه‌های استان مصوب شد تا تمام نقاط حادثه‌خیز در شمال و جنوب استان به دوربین‌های ثابت ثبت تخلف مجهز گردند.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در کمیسیون ایمنی راه‌های استان با حضور مدیرکل دفتر آمار، ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور به کاهش میزان تصادفات جاده‌ای استان کرمان طی شش ماهه ابتدای سال جاری اشاره داشت و افزود: با این وجود تا رسیدن به هدفگذاری استان در کاهش میزان تصادفات و تلفات جاده‌ای فاصله داریم.
وی عنوان کرد: میزان تردد در جاده‌های استان افزایش دارد و قطعا در ایام پایانی سال و عید نوروز بیشتر می‌شود، لذا از اکنون باید چاره‌اندیشی کرد تا تلاش‌هایی صورت گرفته در این حوزه بی‌نتیجه نماند.
موسوی مسئله افغانی‌کش‌ها را نیز یادآور شد و به میزان بالای تصادفات و تلفات این خودروها پرداخت و اضافه کرد: استان هیچ امتیازی از حضور اتباع نمی‌برد، اما آمار آنها در تصادفات استان محسوب می‌شود و این مسئله همیشه مورد اعتراض بوده که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان گفت: تمام توان استان را در افزایش ایمنی جاده‌ها به کار گرفته‌ایم، اما بخشی از اقدامات در اختیار استان نیست و به صورت ملی باید برنامه‌ریزی شود.
موسوی تصریح کرد: مجموع اعتباری که از بخش تملک می توانیم روی آن برنامه‌ریزی کنیم، 100 میلیارد تومان است و این میزان اعتبار هم برای استان پهناور و گسترده کرمان با دارا بودن بیشترین طول راه‌ها جوابگو نیست.
وی خواستار افزایش دوربین‌های ثبت و کنترل سرعت استان شد و گفت: پلیس‌راه استان کرمان از بابت نیرو و تعداد پاسگاه‌ها با کمبود مواجه است.
موسوی به مشکل راهدارخانه‌های استان کرمان نیز اشاره داشت و گفت: اعتبارات ایجاد پاسگاه‌ها ملی هستند کشور باید در این زمینه کمک کند، در زمینه تجهیزات نیز نگاه جداگانه‌ای از آنچه پیش‌بینی شده باید نسبت به استان پهناور کرمان صورت گیرد.  
********
تجهیز تمام نقاط حادثه‌خیز استان به دوربین‌های ثابت  
فرهاد صالحیان مدیرکل دفتر آمار، ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه تصادفات در دو شاخص بین‌المللی 100 هزار نفر جمعیت و 10 هزار وسیله نقلیه سنجیده می‌شوند، عنوان کرد: نرخ رشد تردد در استان کرمان 12.5 درصد است که میزان کشوری آن 4.8 درصد است.
وی بیان داشت: 79 نقطه پرتصادف در استان کرمان داریم که 6 نقطه در شمال و محور کرمان و مابقی در جنوب استان است، 700 محور کریدور پرریسک کشور را شناسایی کردیم که کرمان هم در آنها هست.
صالحیان لزوم افزایش نظارت پلیس در محورهای دارای بیشترین تردد کرمان – بم، بافت – کرمان، کرمان - رفسنجان و کرمان – سیرجان را اشاره داشت و عنوان کرد: آماده هستیم که تمام نقاط حادثه‌خیز استان کرمان را به دوربین‌های ثابت مجهز کنیم و 50 دستگاه دوربین دستی هم به استان اختصاص داده شود.
وی از انجام هماهنگی‌ها برای تجهیز تمام پلیس راه‌ها به دستگاه‌ جی‌پی‌اس و تبلت جهت درج حوادث و تصادفات روی نقشه خبر داد و گفت: جهت ساخت پاسگاه‌هایی که چارت مصوب دارند و زمین آنها هم تملک شده است، آماده هستیم.
*******
تاثیر منفی خودروهای قاچاق سوخت و ‌افغانی‌کش‌ بر آمار تصادفات جاده‌ای استان  
یوسف نجفی رئیس پلیس راه کرمان نیز در این جلسه عنوان کرد: شمال استان کرمان طی 6 ماه اول سال رتبه دوم کاهش میزان تصادفات جاده‌ای را در کشور داشت و در مهر ماه نیز روند
 کاهش ادامه یافت، اما از آبان ماه شاهد افزایشی تصادفات هستیم که دلیل آن بحث قاچاق سوخت و خودروهای افغانی‌کش است.
وی افزود: افغانی‌کش‌ها در تصادفات و واژگونی‌های خود، تلفات سنگین را دارند که در این زمینه باید فکر اساسی در سطح ملی از جمله دستگاه قضائی، مجلس، دولت صورت گیرد.
نجفی بیان کرد: این خودروها در افزایش تلفات و تصادفات جاده‌ای استان کرمان تاثیر دارند و بدون حمایت کشور نمی‌توانیم این مسئله را به سرانجام برسانیم.
رئیس پلیس راه استان کرمان گفت: شدت تصادفات بالاست و ریشه اصلی آن هم سرعت است، لذا مجبور هستیم کنترل‌ها را تشدید کنیم، اما واقعیت این است که ابزار کار نداریم.
نجفی تصریح کرد: توان عملیاتی پلیس باید افزایش یابد و برای افاغنه و قاچاق سوخت کاری کنیم تا روند کاهشی تلفات استان را شاهد باشیم.
وی افزود: 60 درصد تلفات و تصادفات ما در 30 کیلومتری شهرها رخ می‌دهد و باید ایمن‌سازی و تمرکز نیروها را در این بخش گذاشت.
******
تجهیز جاده‌های استان به 172 دوربین کنترل و ثبت تخلف
سیدعلی سیدعلیخانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان کرمان با ارائه گزارشی از وضعیت تحلیلی تصادفات هشت ماهه امسال استان اظهار داشت: 10.3 درصد بزرگراه‌های کشور و 13 هزار کیلومتر راه آسفالته در استان کرمان است.
وی افزود: از لحاظ راه‌های شریانی استان کرمان با 2 هزار و 465 کیلومتر رتبه سوم طول راه‌های شریانی کشور را دارد و 29 میلیون تن بار از جاده‌های این استان عبور می‌کند.
سیدعلیخانی ابراز داشت: اما استان کرمان به لحاظ تعداد راهدارخانه‌های فعال رتبه آخر کشور را دارد و از نظر تعداد پاسگاه‌های پلیس‌راه رتبه 30 کشوری است.
وی ادامه داد: تاکنون 23 دوربین کنترل سرعت در جاده‌های شمال و 10 دوربین در جاده‌های جنوب استان وجود داشت که از سال گذشته نصب 119 را آغاز کرده‌ایم و با مصوبه جدیدی که داشتیم در مجموع دوربین‌های جاده‌ای استان به 172 در شمال و جنوب افزایش می‌یابد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان کرمان به صدور پروانه برای 7 مجتمع خدمات رفاهی و موافقت اصولی 13 مجتمع در استان اشاره کرد.
وی با بیان اینکه جمع کل تخصیص راهداری و حمل ونقل جاده‌ای کرمان از اعتبارات استانی 32 درصد بوده است، ابراز داشت: مجموع اعتبارات پرداختی به ما 29 میلیارد تومان بوده که فقط 38 درصد کل اعتبارات تملک دارایی استانی و ملی را شامل می‌شود.
سیدعلیخانی گفت: اعتبارات ایمن‌سازی کاهش داشته و حدود 36 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهی داریم.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شمال استان کرمان خرید دوربین‌های دستی، طرح ارتقای پنج گانه ایمنی در 35 نقطه و ایجاد 12 پاسگاه را از الزامات استان دانست. 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمان

https://gov.kr.ir/RContent/I79133-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%B7-%D8%AD%D8%A7%D8%AF%D8%AB%D9%87%E2%80%8C%D8%AE%DB%8C%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AB%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%85%D8%AC%D9%87%D8%B2-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF.aspx

Top