زمینه های سرمایه گذاری شرکت اتریشی در حوزه آب و فاضلاب کرمان بررسی شد

 

در نشست نایب رئیس اتاق کرمان با نماینده شرکت GISaqua اتریش، زمینه های سرمایه گذاری در حوزه آب و فاضلاب استان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، مهدی سیاوشی در این نشست با بیان اینکه یک چهارم باغات کشور در استان کرمان وجود دارد، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی این باغات به ویژه باغات پسته، افزایش املاح مضر در آب چاه های کشاورزی است که به طور عمده ناشی از خشکسالی‌های اخیر استان است. وی ادامه داد: کاهش بارندگی‌ها که در سال زراعی جاری حدود هفت میلیمتر بوده، باعث کاهش سطح آب های زیرزمینی شده و به همین دلیل در بعضی مناطق برای رسیدن به آب، مجبور به حفر چاه با عمق 200 تا 300 متر هستیم.

سیاوشی، خاطرنشان کرد: آب این چاه‌ها دارای املاح مضر زیادی است که به کشاورزی آسیب می‌رساند؛ از این روی به دنبال دستگاه‌های کوچک برای نصب بر روی چاه ها هستیم تا با جدا کردن املاح مضر آب، آن را برای کشاورزی مناسب کند. نایب رئیس اتاق کرمان به ویژگی‌هایی این دستگاه اشاره و تصریح کرد: این دستگاه باید مشخص کند پس از جداسازی املاح چه میزان از حجم آب کم می‌شود، همچنین باید برنامه‌ای برای املاح جمع‌آوری شده وجود داشته باشد زیرا نمی توان آنها را بر روی زمین های کشاورزی رها کرد.

وی ادامه داد: قیمت این دستگاه نیز باید مناسب و آب جدا شده از املاح، قابل مصرف در کشاورزی باشد. سیاوشی، خطاب به نماینده این شرکت اتریشی گفت: در صورتی که چنین دستگاهی وجود دارد بهتر است یک نمونه از آن در مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان نصب و شرایط مورد نظر بررسی شود و پس از ارزیابی کامل و حصول نتیجه لازم، در باغات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: پروژه فاضلاب دو شهر سیرجان و کرمان تا حدودی تعیین تکلیف شده اما می‌توان برای همکاری در اجرای پروژه فاضلاب سایر شهرهای استان از جمله رفسنجان و بم وارد مذاکره شد. نایب رئیس اتاق کرمان در ادامه به وجود واحدهای گردشگری در برخی مجموعه‌های بزرگ اشاره و بیان کرد: اگر بتوان پروژه‌ای را تعریف و فاضلاب ناشی از این واحدها را تصفیه و حداقل برای کشاورزی محدوده همین مجموعه‌ها استفاده کرد، اقدام ارزشمندی خواهد بود.

در ابتدای این نشست نیز توماس نیوباخر نماینده شرکت GISaqua اتریش، هدف از حضور خود در کرمان را بررسی مسائل و مشکلات آب و فاضلاب این استان عنوان کرد و گفت: با ارزیابی موارد و شرایط موجود در این استان، به دنبال زمینه های همکاری هستیم.

014A4065

 

Top